Преди пандемията от COVID-19 сезонният грип настъпваше масово в периода от средата на месец декември до края на месец март, като най-често пиковете на заболеваемостта бяха през месеците януари и февруари. Така, че това би следвало да очакваме и през този зимен сезон 2021-2022. Да, разбира се, че противоепидемичните мерки срещу COVID-19 играят съществена роля и срещу разпространението и на други респираторни инфекции като грипа. Въпреки това, не можем да очакваме, че тези мерки ще ни пазят така да се каже „вечно“. Рано или късно грипът ще се завърне с пълната си сила и нищо чудно този зимен сезон случаите на грип да са много повече в сравнение с миналия.Кои грипни щамове се очаква да превалират тази зима?
През този зимен сезон 2021-2022 се очаква да доминират следните грипни щамове:
Тези щамове са включени и във ваксината срещу грип за този зимен сезон.
Налагането на строги мерки, спазването на дистанция ще ограничи ли и тази зима разпространението на грипния вирус, или поради продължителното потискане той ще мутира в нови, по-агресивни щамове?
Според мен обаче „завръщането“ на грипа е неизбежно – дали тази зима, или следващата, то той „ще се завърне“. Отново ще имаме грипни епидемии. Имайки предвид, че миналия зимен сезон грипът ни подмина, е логично да се очаква, че тази зима той ще се опита да си „проправи път“ измежду многото варианти на SARS-CoV-2. До каква степен и доколко силно би бил агресивен е трудно да се предскаже.
Възможно ли е човек да заболее едновременно от грип и COVID-19?
Да, възможно е човек да заболее едновременно от грип и от COVID-19. Има описани такива клинични случаи в научната литература. Възможните усложнения са същите, които са характерни за двете инфекции. Основното тежко засягане е на белодробната функция и на сърдечносъдовата система.Хората, прекарали наскоро COVID-19, по-застрашени ли са от грип?
По отношение на вероятността за инфектиране, то тя е еднаква както за преболедували COVID-19, така и за непреболедували. Вероятността за заразяване зависи от степента на спазване на мерките за защита – правилно носене на маска, спазване на дистанция, избягване на струпвания на хора в закрити пространства, отлична хигиена на ръцете и повърхностите. Вероятността за тежко протичане и тежко боледуване зависи от всеки клиничен случай поотделно, от неговите специфики и особености. Можем обаче да кажем, че с голяма вероятност при лицата, наскоро преболедували COVID-19 в тежка клинична форма, е твърде вероятно да боледуват много по-тежко от грип в сравнение с останалите лица.
Приликите между двете инфекции се заключават в сходните клинични симптоми, които се проявяват при болния – повишена температура, кашлица, отпадналост. Това е разбираемо, тъй като и в двата случая става въпрос за респираторни инфекции, при които много често симптоматиката е сходна. Има обаче и известни разлики. Така например в клиничния ход на двете заболявания има различия. В масовия случай за COVID-19 е характерна по-бавната прогресия, до тежките усложнения се стига най-често след 7-10 дни от началото на клиничните симптоми. За грипната инфекция е характерно бурното и остро начало на заболяването, като клиничната симптоматика е най-изявена през първите 3-5 дни, след което в преобладаващата част от случаите следва оздравяване, а в малък процент от случаите настъпват усложнения, които изискват допълнително лечение и грижи. Ето защо за добрата диагностика са необходими освен всичко друго и задълбочена анамнеза и физикален преглед от лекар.
Да, възможна е. Най-добрата профилактика е ваксинопрофилактиката. Поставянето на противогрипна ваксина е разумно поведение, особено при хората над 60-годишна възраст и при малките деца, тъй като това са частите от населението, при които най-често грипната инфекция протича по-тежко и с по-голяма вероятност за усложнения. Препоръчително е противогрипна ваксина да си поставят и лицата с хронични белодробни и сърдечносъдови заболявания, както и бременните жени. Най-подходящото време за поставяне на противогрипна ваксина е периодът от края на месец септември до началото на месец декември. В тази връзка, все още имаме време за поставяне на противогрипна ваксина.
Няма съществени промени в терапията на грипната инфекция. Има няколко ефективни противовирусни средства срещу грип, като е важно те да бъдат приети в рамките на първите 48 часа от появата на клиничните симптоми. Специалистите много добре знаят кои са тези противовирусни средства и е препоръчително тяхната употреба да става след консултация и преглед от лекар.
Медицински център „Майчин дом“ /ниската сграда/ тел. 0889 28 12 33 д-р Владимир Сугарев