Нежеланите мисли се контролират трудно. Колкото по-важно за нас е да избягаме от тях, толкова по-натрапчиви стават те.
В своите „Зимни бележки за летни впечатления“ Достоевски пише: „Направете следния експеримент: опитайте да не мислите за бели мечки. Ще видите, че колкото повече се стараете, толкова по-бързо се проваляте и белите мечки са непрекъснато в главата ви.“
Експериментът с белите мечки само доказва как съзнателните ни опити да потиснем дадена мисъл водят точно до обратното. През 80-те години на миналия век психологът Даниел Вегнер провежда серия от петминутни експерименти, по време на които участниците трябва да не мислят за бели мечки и, ако това все пак се случи, да натиснат звънец. Оказва се, че колкото повече се стараят, толкова по-често натискат звънеца, защото не успяват да прогонят мисълта.
Как тогава да ги прогоним? Според ново проучване на Фрадкин и Елдър единственият начин е да не им позволяваме да ни завладеят. Проактивното поведение е ключът към контролирането на неприятните мисли, смятат двамата експерти. Изследването е публикувано на 14.07.2022 г. в авторитетното списание „PLOS Computational Biology“.
Чрез изчислителен анализ Исак Фрадкин и Еран Елдър сравняват ефективността на реактивния и проактивния когнитивен контрол и установяват, че вторият е много по-успешен, когато искаме да потиснем неприятните мисли.
Реактивният когнитивен контрол се състои в отхвърлянето и заместването на дадена мисъл едва когато тя вече е достигнала до съзнанието ни. За разлика от него, проактивният има за цел да не позволи това. Повечето участници в проучването на Фрадкин и Елдър прибягват до реактивния когнитивен контрол, което означава, че се опитват да прогонят неприятната мисъл, след като вече е достигнала до съзнанието им.
Според теорията за ироничните процеси на Вегнер колкото повече се борим с нежеланите мисли, толкова по-упорити стават те. Затова е по-разумно да подходим стратегически и да надхитрим самите себе си, като се доверим на някои наши изпълнителни функции и на въображението си.
Преповтаряте ли отново и отново негативните ситуации в ума си, чувствайки се обсебени от преживяването? Известен като руминация или мисловно предъвкване (от англ. ruminate – преживям), този процес наподобява повредена плоча.
Какво може да се направи, за да се спре този процес на предъвкване
Ето някои съвети, които могат да помогнат:
Кое е най-лошото нещо, което може да се случи?
Мога ли да се справя с това?
Най-вероятно отговорът на последното е „да“. Не забравяйте, че понякога най-големите трудности в живота ни могат да се превърнат в най-сигурен повод за успех.
8. Опитайте с хомеопатия, Шуслерова терапия, или с цветните есенции на д-р Бах
Ако руминацията се намесва в живота ви и ви пречи, то потърсете помощ. Консултирането е чудесен начин да се справите след напътствията на специалист.
Заповядайте в кабинета по нетрадиционна медицина в София ул.“Здраве“ №4 Медицински център „МАЙЧИН ДОМ“ тел. 0889 28 12 33 д-р Владимир Сугарев