ФАКТ:
Повече от един милион от пълнолетните българи остават напълно сами!
Това не е съчинено от мен проучване, а официалната статистика за България!
НСИ обяви, че приблизително един милион българи (което прави около 20 процента от пълнолетните) живеят съвсем сами.
С други думи, всеки пети българин се намира в това положение.
Всъщност, има съществена разлика между това да бъдеш сам и да се чувстваш самотен.
Обикновено, всеки има подобни моменти, но изследователите определят чувството на самота като проблематично, ако трае повече от седмица.
Някои типични прояви могат да се окажат следните:
Онези, които страдат от самота, всъщност копнеят за топъл човешки контакт, но не са в състояние да го осъществят.
Става въпрос за чувство, а не за реално състояние! Самотата, както и отхвърлянето, са състояние на ума и емоциите.
Причини за самотата
Не е ли феноменално как можем да се намираме сред милиарди хора на планетата, но в същото време да се чувстваме толкова самотни? От всички емоции, чувството за самота е най-комплексно, защото изглежда на пръв поглед необясним.
Най-честата причина за самотата са преживените негативни събития в миналото, като например: развод, раздяла, смърт, изоставяне, преместване на ново място, работа която не харесваме, несправяне със поставени задачи, мисли като: „грозен/а съм“, „имам наднормено тегло“ и много други.
Самотата може също да се окаже отключваща причина за състояние на клинична депресия и поради тази причина е добре да сме внимателни.
Някои проучвания (например на Brigham Young University) сравняват ефектите от самотата със зависимостите (алкохол и цигари). Други твърдят, че ако имаме досег със самотен човек, шансът също да се почувстваме самотни се увеличава с 50%!
Феноменът “самота” се намира в обсега на изследване на редица организации през последните десет години, като най-честите свързани с нея рискове са:
• алкохолизъм и употреба на наркотици;
• понижени мозъчни функции;
• антисоциално поведение;
• повишени нива на кортизола и стреса;
• риск от депресивни състояния и дори самоубийство.
Този момент започва още от раждането, когато се утешаваме, сучейки гърдите на нашите майки. Именно тогава ние се намираме в най-пълноценното си състояние. Имаме толкова силно усещане за близост, че дори не си и помисляме въпроса: “Кой съм аз всъщност?”
С времето, нашата собствена природа, преживявания и наранявания, формират личните ни усещания.
В своята книга, “Анатомия на самотата”, авторката Тийл Сван споделя, че усещането за несвързаност представлява най-голямата болка, която можем да преживеем и най-опасното вътрешно състояние!
Тя прави “дисекция” на самотата и я разглежда като съвкупност от три основни елемента (стълбове):
• Отделяне: Всеки човек има склонност към вътрешна фрагментация, в резултат на своето собствено състояние и натрупани преживявания/травми. Това състояние има тенденциите да се задълбочава след всяко преживяно неодобрение и преживяно отхвърляне;
• Срам: Да се срамуваме е дълбоко вградено свойство на вътрешната ни същност, темперамент и преживявания;
• Страх: Тук се има предвид по-скоро вътрешното състояние на тревожност и нашата реакция спрямо въображаема ситация, не реално съществуваща такава.
По какъвто и начин да я погледнем, самотата е съвкупност от множество (често необясними) емоции.
За да съществува самотата, са необходими две неща:
А. Липса на смисъл в дадени взаимоотношения.
Б. Липса на усещане за себе си, когато сме изолирани от другите.
Предполагам, че почти не съществуват хора, които да не са се почувствали поне в определен момент от своя живот сами и нежелани.
Трябва да обявим война на самотата.
Промяната е възможна, но са необходими доста целенасочени усилия, за да се предизвика желания ефект!
Ето моята лична стратегия за справяне със самотата:
Установил съм, че когато се заобградиш с приемаща среда и хора, които са готови да те подкрепят, изслушат и коригират с любов, обикновено ще съумееш да изтласкаш негативните усещания за отхвърляне в много кратки срокове.
Посети нов курс, ако е необходимо.
2. Настрой ума си, че промяната е възможна
Просто е важно наистина да повярваш, че не си сам, дори и да усещаш обратното. Престани да си казваш: “Никой не го е грижа за мен”. В почти всички случаи, това не отговаря на истината.
Както казах, отхвърлянето е чувство.
Какво трябва да се промени?
Не знам.
Това е въпрос, на който трябва да си отговориш сам.
Започни разговори със себе си, водейки си личен дневник.
Попитай други.
Посети квалифицран психотерапевт.
Заповядайте в Кабинета по нетрадиционна медицина и хомеопатия в гр. София ул. „Здраве“№4 Медицински център „Майчин дом“, телефон за връзка: 0889 28 12 33 д-р Владимир Сугфарев
Ще побеседваме и може да получите медикамент в помощ, или Шуслерова сол, или капки от цветните есенции на д-р Бах, чай от необходими билки…
Направи нещо, но разбери какво трябва да се промени в твоето поведение и перспектива, след което се постарай да не отлагаш повече процеса.
Какво ще кажеш, ако вместо да очакваш някой да те потърси, предприемеш стъпки в тази посока?
Ти се обади!
Направи си списък с потенциални взаимоотношения и предприеми стъпки към тези хора един след друг. Опитай да общуваш в групите на Социалната мрежа/Интернет.
Нашето тяло е създадено за движения и ако установим застоял начин на живот, можем да си причиним немалко сериозни здравословни проблеми.
Всяка функция на нашето тяло зависи от движенията, включително психичното ни състояние и усещането за самотност.
Срещал съм дълбоко депресирани пациенти в практиката ми, които нямаха нужда от конкретен съвет, или емоционална техника, а от спешно изграждане на навици за движения на тялото.
Ако се чувстваш самотен, раздвижи се. Не е майтап – Вземи метлата. Почисти стаята си. Почисти стълбището на блока. Почисти пред къщи.
Ние сме някъде наоколо, намери ни, ела при нас!