В днешно време все повече хора изпитват стрес, тревожност, burnout-синдром, паника и дори агресия.
Излагането на дългосрочен, тежък физически или психически стрес често уврежда организма и води до здравословни състояния като повишено артериално налягане (хипертония) и отслабена имунна система, както и до психични промени като тревожност, постоянна умора и депресия.
Правилната и съобразена с индивидуалните потребности физическа активност, помага на хората да се справят със стреса и последствията от него и прави тялото много по-устойчиво.
Редовните упражнения подпомагат производството и секрецията на хормони от ендокринната система и по този начин допринасят за по-добра регулация на процесите в тялото ни.
Всеки от нас е усещал лек прилив на позитивни емоции след като избяга дори и малко разстояние на бягащата пътека, или направи няколко лицеви опори.
В научната литература това явление е описано като “runner’s high” и за момента няма доказан точен физиологичен механизъм за появата му, въпреки че се предполага участието на ендорфините, за повишаване на нивата на β-ендорфина, фенетиламина, както и на анандамида. И трите вещества могат да бъдат разглеждани като естествено-присъстващи в тялото ни “наркотици”, които ни карат да се чувстваме много по-добре.
Ендорфините са ендогенни опиоидни невротрансмитери (или иначе казано естествени природни наркотици), произвеждани от хипофизната жлеза и хипоталамуса по време на физическа активност като упражнения, сексуален акт и т.н. Името им е съкратено от “ендогенни морфини” и подсказва техния ефект, водещ до повишена продукция на допамин – вещество, което регулира редица сложни процеси в тялото ни.
При леки физически натоварвания повишените нива на допамин не водят до патологични състояния, а причиняват приповдигнато настроение и удоволствие, както и подобряват концентрацията и мотивацията.
В периферната нервна система, основно се отделят ꞵ-ендорфини, които блокират болковите рецептори, намалявайки усещането за болка.
Стрес-хормонът кортизол също се повишава по време на физическа активност и психически стрес.
По време на тренировка, покачването на нивото на хормона е умерено, за кратко време и зависещо от интензитета на тренировката.
При психически стрес е точно противоположното – високи нива кортизол за дълго време.
Краткосрочното повишаване на нивата на кортизол е свързано с по-добра концентрация и памет, по-бърза мисъл.
Човешкият растежен хормон (hGH) се отделя на еднакви интервали от време, като обикновено следва циркадния ритъм (ритъмът на биологичния ни часовник, който ни кара да заспиваме и да се събуждаме).
Физическата активност обаче също може да доведе до допълнително отделяне на растежен хормон.
Той участва в редица процеси в тялото – регулира растежа, обновяването на мускулните клетки, растежа на костите, както и повишава метаболизма на мазнините.
Според последните научни проучвания, физическа активност, продължаваща повече от 10 минути, водеща до преминаване на т.н. лактатен праг, предизвиква не само най-висока секреция на растежен хормон след тренировката, но и повишеното му отделяне по време на покой до 24 часа след нея.
Последните данни сочат че правилно подбрана гама от упражнения довежда до забавяне на процесите по стареене, както и до подобряване на силата и издръжливостта на трениращия.
Нивата на женския полов хормон естроген също се повлияват благоприятно от физическо натоварване.
По време на менопаузата, количеството на естрогена намалява и води до промени в настроението, влошено качество на съня, загуба на концентрация, оплаквания от страна на гастроинтестиналния тракт, загуба на еластичността на кожата, повишен риск от остеопороза и сърдечно-съдови заболявания.
Тренировка със среден или с висок интензитет за около 25-30 минути на ден е достатъчна да оптимизира нивата на естроген и да подобри голяма част от оплакванията.
Съществуват данни за повишаване на нивата на тестостерон непосредствено след силова тренировка основно при зрели мъже след пубертетна възраст.
По-силен и дълготраен ефект на покачване се проявява при тренировка следобед и може да трае до 60 минути.
Ефектите от повишения тестостерон след тренировка все още се проучват, но се смята, че той не е достатъчен да компенсира състояния, породени от нисък тестостерон по принцип.
При гранични ниски стойности обаче, редовни физически упражнения биха довели до възстановяване на нормалната базална стойност на тестостерона, както и до загуба на мазнини, подобряване на сърдечно-съдовия статус, повишаване на либидото и др.
Важно е да се имат предвид вземаните лекарствени средства, тъй като те също могат да променят нивата на дадени хормони и това да доведе до разлики в очакванията им от ефективността на тренировките и от това как се чувстват.
Квалифицираните фитнес инструктори са способни да подберат подходящи упражнения според индивидуалните особености и предпочитания на клиента, за да може той максимално да се възползва от положителното влияние на тренировките върху хормоналната си регулация.
Физическите упражнения са незаменим метод за поддържане на по-здравословен начин на живот
Тренировките са не само превенция на множество болести, но и лечение на редица състояния, водещи до заболявания.
При подлежащи хормонални проблеми е наложителна и консултация с лекар, за да бъдат изяснени рисковете и ползите от бъдещата тренировъчна програма. Мнозина се притесняват да потърсят помощ и разчитат единствено на хранителни добавки.
Заповядайте в кабинета по нетрадиционна медицина, хомеопатия и терапия с Шуслерови соли София ул. „Здраве“ № 4
Медицински център „Майчин дом“ телефон за запазване на час: 0889 28 12 33 д-р Владимир Сугарев