Обривите се отличават с голямо разнообразие както по развитие, така и по механизма на образуването им. Пълният преглед регистрира всички свързани характеристики като общото състояние на пациента, фебрилитет, пруритус, лимфаденопатия или хепатоспленомегалия.
Изследването включва морфологията на обрива, времето на неговата поява, продължителност и разпространение. Трябва да се отбележи и засягане, или щадене на лигавиците. Епидемиологичната и фамилната анамнеза, възраст, пол, сезон, имунизационният статус, известни алергии са също от първостепенна важност за правилното поставяне на диагнозата.
***
Обривите могат да бъдат причинени от инфекция (вирусна, гъбична или бактериална), контакт с дразнители, атопия, лекарствена свръхчувствителност, други алергични реакции, възпалителни състояния или васкулити. Диференциалната им диагноза е изключително важна и обширна, варираща от самоограничаващи се състояния (напр. розеола) до животозастрашаващи заболявания като менингококова болест, болестта на Кавазаки, Лаймска болест и др.
За поставяне на диагнозата е необходимо да се следва правилен диагностичен подход, а именно:
Прегледът започва с преглед на жизнените показатели, по-специално проверка за фебрилитет. Оценява се детето за признаци на летаргия, раздразнителност или дистрес. Децата се преглеждат и за наличие на менингеални признаци (скованост на врата, симптоми на Керниг и Брудзински), въпреки че тези признаци често липсват при деца <2 години. Добре изглеждащите деца без системни симптоми или признаци е малко вероятно да имат опасно болестно състояние.
Прегледът на системите се фокусира върху симптомите на причинни болестни състояния, включително стомашно-чревни симптоми, ставни симптоми (предполагащ свързан с имуноглобулин А васкулит или Лаймска болест), главоболие или неврологични симптоми (предполагащи менингит или лаймска болест).
Характеристиката на обрива и свързаните симптоми и признаци помагат да се идентифицират пациенти със сериозно заболяване и често предполагат диагнозата.
Изследвания
За повечето деца анамнезата и физикалният преглед са достатъчни за поставяне на диагнозата. Тестването да е насочено към потенциални заплахи за живота; включва пълна кръвна картина с ДКК, СУЕ и СРП, оцветяване по Грам и култури от кръв и цереброспинална течност за менингокоцемия; ехография на коремни органи и изследване на бъбречна функция и фекални тестове за хемолитичен уремичен синдром. Ехокардиография трябва да се направи на всички пациенти със симптоми на болестта на Кавазаки, за да се оцени сърдечният статус и наличието на аномалия на коронарната артерия[20,21].
Примери на обривни единици в детска възраст
Скарлатина.
Обривът при скарлатината представлява фино петнист макулопапулозен обрив от малки, повдигнати попули с големина до просено зърно, започва от шията и се разпространява по тялото и крайниците, но щади лицето (Фиг. 1).
фигура 1: Скаралатинозен обрив
Морбили.
Обривът при морбили е червенотъмен макулопапулозен, конфлуиращ. Започва ретроауликуларно, след което обхваща лицето, тялото и крайниците. Преди обриването в устата и гърлото се установява енантем и често се откриват петната на Филатов-Коплик (Фиг. 2 А, Б).
фигура 2: А. Петна на Филатов-Коплик по бузите. Б. Екзантема при Морбили.
Рубеола.
Обривът при рубеола наподобява този при скарлатина или морбили, но започва зад ушите и се разпространява към главата, шията и тялото (Фиг. 3).
фигура 3: Обривът на Рубеола
Еxanthema subitum (Roseola infantum), така наречена още „шеста болест“.
При exanthema subitum се развива екзантем, който напомня началото на морбилозния обрив, но без енантем и петна на Филатов-Коплик. В 90% от случаите се срещат при деца под две години. Обикновено се характеризира с остро начало на висока температура до 40°C (104 F) за три до пет дни. В края на фебрилния стадий (3-5 ден) се появява несърбящ, розов папулозен обрив, който започва от тялото (Фиг. 4).
фигура 4: Еxanthema subitum
Erythema Infectiosum („пета болест“).
По двете бузи се появяват зачервени петна, които за няколко часа се сливат, щадящи носа и назо-лабиалните гънки. Петната се разполагат симетрично и по двете бузи и им придават вид като на „зашлевени с шамар – „Slapped Cheek Syndrome“. Няколко дни по-късно се появява характерният за петата болест мрежовиден еритем. Обривът обхваща трункуса, седалището и външната страна на крайниците (Фиг. 5 А, Б).
фигура 5: А. Типични еритемни „slapped cheeks“. Б. Екзантема при erythema infectiosum.
Варицела (Chickenpox, лещенка).
Обривът е сърбящ и се характеризира с появата на макули – розови или червени петна, с диаметър 2-6 mm по гърдите, след това по лицето и крайниците, в окосмената кожа на главата и при по-тежки форми дори в устната кухина (език, бузи) и в очите. В рамките на няколко часа макулите се превръщат в папули, които изпъкват на повърхността на кожата и след това се превръщат в 3-5 mm везикули (мехурчета), съдържащи бистра течност (Фиг. 6 А, Б).
фигура 6: (А, Б) – обрив при варицела
Менингококова болест.
Генерализиран пурпурен или петехиален (без побеляване при натиск) обрив може да бъде признак на менингококова септицемия (инфекция с Neisseria meningitidis), (Фиг. 7 А, Б)[4].
фигура 7: А. Петехиален и хеморагично-некротичен. Б. Екзантем при инвазивна менингококцемия.
Erythema toxicum neonatorum.
Доброкачествен, самоограничаващ се кожен обрив. Засяга 20% от новородените. Еритематозни папули и стерилни пустули, заобиколени от еритематозен ореол. Засяга тялото, лицето и крайниците. Обикновено се появява на 2-ия ден от живота и изчезва до 14-ия ден. Дланите и стъпалата са пощадени (Фиг. 8)[22,23].
фигура 8: Erythema toxicum neonatorum
Имуноглобулин A (IgA) васкулит (известен преди като пурпура на Henoch-Schonlein).
Типичният едемо-хеморагичният обрив (палпируема пурпура) обикновено е началният симптом и се разполага предимно симетрично по екстензорните повърхности, по глутеусите и периартикуларно[1]. Обикновено обривът варира от макулопапулозни ефлоресценции, червено-кафеникави петехии (пурпура), уртикария или полиморфен екзантем[2]. Класическото представяне е тетрада от петехиални лезии, коремна болка, артрит/артралгия и IgA нефропатия[17,18].
книгопис: