„Детето ми е хиперактивно!“, „Със сигурност има дефицит на вниманието“, „Аз му казвам нещо, а то не слуша“ – колко често чувате тези думи от родители не само на детската площадка, но и навсякъде.
Когато децата са невнимателни, твърде енергични, действат импулсивно, и това се случва твърде често, започваме да си задаваме въпроса дали детето ни няма синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност? Или просто неглижираме проблема с думите „Ами то е дете! Нормално!“
СДХВ, или синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност е медицинско състояние. Човек със СДХВ има разлики в развитието на мозъка и мозъчната активност, които засягат вниманието, способността да седи неподвижно и самоконтрола. Синдромът може да окаже влияние на живота на детето в училище, у дома и в изграждането на приятелства.
Затова събрахме за вас цялата полезна информация по темата, за да обърнем внимание в полза на децата ни. Да успокоим онези от вас, които мислят, че детето им е хиперактивно, а всъщност просто е енергично, и да насочим всички други родители, които биха могли да подобрят качеството на живот на своите деца, стига да разберат навреме, че децата им имат СДХВ:
Всички деца понякога се затрудняват в това да концентрират цялото си внимание в нещо – да слушат и следват указания, да седят неподвижно или да чакат реда си. Но за децата с този синтром трудностите са по-чести и сякаш истинско предизикателство.
Децата със СДХВ могат да показват признаци във всяка или всички тези области:
Понякога родители и учители забелязват признаци на СДХВ, когато детето е много малко. Но е нормално малките деца да са разсеяни, неспокойни, нетърпеливи или импулсивни – тези неща не винаги означават, че детето има СДХВ.
Вниманието, активността и самоконтролът се развиват малко по малко, докато децата растат. Децата учат тези умения с помощта на своите родители и учители. Но някои деца не стават много по-добри в това да обръщат внимание, да се установяват на едно място, да слушат или да чакат. Когато всички тези проявления в поведението продължат и започнат да създават проблеми в училище, у дома и в комуникацията им с околните, може да става дума за синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност.
Не е ясно какво причинява мозъчните различия на синдрома. Има убедителни доказателства, че синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност се предава предимно по наследство. Много деца, които имат СДХВ, имат родител или роднина с него. Децата също могат да бъдат изложени на по-голям риск от това, ако са родени преждевременно, изложени са на токсини от околната среда или майките им са употребявали наркотици по време на бременност.
СДХВ не се причинява от твърде много време пред екрана, лошо родителство или прием на храни с високо съдържание на захар.
Ако смятате, че детето ви има дефицит на вниманието и е хиперактивно, първото нещо, което трябва да направите, е да говорите с педиатъра на детето си. Той ще му направи обстоен преглед и едва след това може би ще ви насочи към педопсихиатър, невропедиатър, психиатър или невролог.
Поставянето на диагнозата не е лесно, тъй като подобни симптоми се демонстрират от доста лица. Не съществува билогичен тест за доказване на СДВХ. Разчита се основно на диагностика според клиничната картина. За нейното допълване се използват и данни, събрани от родителите и преподавателите на детето.
За доуточняване на диагнозата биха могли да бъдат направени тестове за изследване на вниманието, психомоторни тестове, езикови тестове, тестове за изследване на интелектуалните способности.
!!! За поставянето на диагнозата е важно да се знае, че симптомите на хиперактивност, импулсивност и дефицит на вниманието би трябвало да са демонстрирани с постоянство, честота и интензивност. Те би трябвало да са налице най-малко от шест месеца и да се проявяват в повече от една среда – например в училище И в къщи. Освен това, симптомите трябва да са засегнали училищните умения или социалното функциониране на детето.
Лечението обикновено включва:
Правилното лечение помага за подобряване качеството на живота на хората със синдрома. Родителите и учителите могат да научат по-малките деца да се справят по-добре и да контролират по-добре концентрацията, поведението и емоциите си. Докато растат, децата трябва да се научат да подобряват собственото си внимание и самоконтрол.
Посетете Кабинета по нетрадиционна медицина и хомеопатия в София ул. „Здраве“ №4 Медицински център „Майчин дом“
тел. 0889281233 д-р Владимир Сугарев