В хода на епидемичното разпространение на грипа към момента доминират щам тип А (H1N1) и тип A (H3N2).
Това са основни насоки за терапевтично поведение от първите часове на симптомите с оглед предотвратяване на усложнения и бързо повлияване на симптомите.
Не предприемайте самолечение!
Заповядайте в Кабинета по нетрадиционна медицина, хомеопатия и шуслерова терапия в София. ул. „Здраве“ №4 Медицински център “ Майчин дом “ тел. за записване: 0889 28 12 33 д-р Владимир Сугарев
Грипът и от двата типа /А и В/ може да се лекува успешно с Ремантадин. Ако болният вземе препарата още в първите часове от проявата на грипа, още на следващия ден спира да отделя вируса, а на третия ден е физически здрав.
Лечение при грип: при възрастни и лица над 14 през първия ден – по 100 mg (2 таблетки) три пъти дневно, през втория и третия ден – по 100 mg (2 таблетки) два пъти дневно, през четвъртия и петия ден – по 100 mg веднъж дневно.
При възрастни пациенти над 64 години препоръчителната дневна доза е 100 мг (2 таблетки) дневно.
При деца: на възраст от 6 до 10 години Ремантадин се приема по 50 mg два пъти дневно, от 11 до 14 години – по 50 mg три пъти дневно. Продължителността на курса на лечение е 5 дни.
При профилактика на грипа: при възрастни по 50 mg веднъж дневно до 30 дни.
Всяка десета инфекция с грипа прави придобита в обществото пневмония, която е бактериална. За успеха на лечението е ключов изборът на антибиотик.
Най-голям процент са причинителите от групата на пневмококите, които се лекуват с цефалоспорини или пеницилини. Амоксигард и Цероксим са подходящи за лечението на такава пневмония.
25% от пневмониите се причиняват от вътреклетъчни бактерии, за които се прилагат други антибиотици. Такава инфекция се доказва с микробиологично изследване с правилно взета храчка.
Ако на 48-ия час няма рязко подобряване на клиниката, се продължава лечението с Цероксим, Амоксигард, но се включва и антибиотик за вътреклетъчните микроорганизми.
Допълнителният антибиотик може да е Клабакс – много подходящ за целта медикамент.
Левофлоксацин Екофарм от групата на хинолоните също е подходящ за вътреклетъчни бактерии, но не бива терапията да се започва с него.