Нездравословен сън
Нарушенията на съня, безсънието или прекалено много сън също водят до развитие на деменция. В случай на безсъние шансовете са 15%, а хората, които спят твърде много, имат по-висок риск от 35%. Старайте се да си осигурявате 7-8 часа сън в денонощието. По този начин ще сте енергични и здрави.
Тютюн и алкохол
Пиенето на големи количества алкохолни напитки води до смъртта на мозъчните клетки, което от своя страна може да доведе до загуба на паметта и значително намаляване на умствените способности. Употребата на тютюневи изделия също така има неблагоприятен ефект за по-нататъшно развитие на деменция.
Небалансирана диета
Експертите твърдят, че неправилното хранене не само се отразява неблагоприятно на храносмилателната система, но също така и на функционалността на мозъка. Яденето на много пресни зеленчуци и плодове всеки ден ще помогне на мозъка да функционира нормално в напреднала възраст.
Заседнал начин на живот
Според експерти поддържането на заседнал начин на живот има лош ефект върху насищането на мозъка с кислород, което от своя страна влошава паметта на човек. Старайте се да правите разходки и да спортувате поне 2-3 пъти седмично.
Пренебрегване на хроничните заболявания
При хронични заболявания хората често използват различни диети, които в комбинация с лекарства могат да развият много по-опасно заболяване – болестта на Алцхаймер.
Изолация и малки натоварвания на мозъка
Опитите да се изолирате от обществото също няма да доведат до нищо добро, както намалената мозъчна активност. Липсата на взаимодействието с хората ще намали мозъчната активност, което ще увеличи шансовете за развитие на болестта на Алцхаймер. Необходима е и редовна дейност на мозъка, като изучаване на нови езици или редене на пъзели, решаване на кръстословици и логически задачи.
д-р Владимир Сугарев Кабинет по нетрадиционна медицина и хомеопатия
София ул.“Здраве“№4 Медицински център „Майчин дом“
тел. за контакти: 0889 28 12 33