Повечето хора не са напълно наясно с огромната роля, която магнезият играе за здравословното състояние на човешкия организъм. Минералът е изключително важен за почти всяка функция на тялото, костите и тъканите, поддържа силна имунната система, предотвратява възпаленията, свързани с някои видове ракови заболявания и благоприятства сърдечната дейност.
Всичко изброено дотук е подкрепено и с достатъчно доказателства, които са резултат от редица изследвания. Например учени от Харвардския университет установяват, че ежедневният прием на магнезий намалява риска от развитие на диабет тип 2 с 33%, докато други изследвания пък разкриват ползата му в борбата с депресията и мигрената.
Ниските нива на магнезий в организма водят до повече заболявания, отколкото който и да е друг минерален дефицит. Недостигът на минерала е основен причинител на заболявания като остеопороза, астма, депресия, епилепсия, диабет, хипертония, сърдечносъдови заболявания.
Освен че има много добавки на магнезий, които е добре да се приемат за поддържане на здравословното състояние на организма, минералът може да се набави и чрез консумацията на някои видове храни.
8 от най-богатите на магнезий храни:
Листни зеленчуци
Листните зеленчуци (особено по-тъмните) са изключително богати на магнезий и много други жизненоважни витамини и минерали, затова е добре да бъдат включени в ежедневното меню. Спанакът, зелето и къдравото зеле, независимо от това дали се консумират сурови или варени, набавят на организма нужното количество магнезий.
Ядки и семена
Само половин чаша тиквени семки осигурява почти 100% от дневната доза магнезий. Други ядки и семена, които имат високо съдържание на магнезий, са бадемите, слънчогледът, бразилският орех, кашуто, кедровите ядки, лененото семе и орехите.
Освен това ядките имат противовъзпалителни свойства, благоприятни за здравето на сърцето и могат да намалят апетита, когато се консумират на закуска.
Риба
Освен че са източник на витамин D и омега-3 мастни киселини, много видове риба, включително сьомга, скумрия, камбала, са богати и на магнезий. Например 178 грама филе от сьомга набавя на човешкия организъм 53 милиграма магнезий.
Соя
Соята е богата на хранителни вещества, фибри, витамини, минерали и аминокиселини. Половин чаша печена соя осигурява почти половината от необходимия магнезий за деня. Други бобови растения, богати на минерала, са черен боб, бял боб, нахут, грах, леща. Например 1 чаша варен черен боб съдържа 120 милиграма магнезий, което е 30% от препоръчителната дневна доза.
Тъй като бобовите растения са богати на фибри и имат нисък гликемичен индекс, те могат да понижат холестерола, да подобрят контрола на кръвната захар и да намалят риска от сърдечни заболявания.
Авокадо
Заредено с мултивитамини, хранителни вещества, полезни за сърцето, и съединения, блокиращи болестите, авокадото е един от най-полезните плодове. Едно нарязано авокадо, добавено към салатата или сандвича, осигурява 58 милиграма, което е 15% от препоръчителното дневно количество магнезий.
Авокадото също е богато на калий, витамини от група В и витамин К. За разлика от повечето плодове, авокадото е с високо съдържание на здравословни мазнини.
Банани
Бананите са известни с голямото си количество калий, но един средно голям банан също осигурява 32 милиграма магнезий, наред с ценните витамин C и фибри. Разбира се, много други плодове също могат да добавят магнезий към диетата, в това число ягоди, къпини, грейпфрут и смокини.
Тъмен шоколад
Тъмният шоколад е толкова здравословен, колкото и вкусен. Любителите на шоколад ще се зарадват, когато разберат, че той съдържа така необходимия на човешкия организъм магнезий. Няколко блокчета тъмен шоколад осигуряват 24% от нужната дневна дажба магнезий. Освен това вкусният какаов продукт е богат на антиоксиданти, които могат да помогнат за намаляване на кръвното налягане, за подобряване притока на кръв и за насърчаване цялостното здраве на сърцето.
Тъмният шоколад също е с високо съдържание на желязо, мед и манган и съдържа пребиотични фибри, които захранват здравите бактерии в стомашно-чревния тракт.
Нискомаслено кисело мляко
Всички млечни продукти се препоръчват за набавяне на по-голямо количество от минерала. Приемът на достатъчно магнезий подпомага лесното абсорбиране на калций от тялото, както и правилното му използване.